BBC 5, Blok B, Plynárenská 7, 821 09 Bratislava
+421 (0)901 704 050

Darček od tvojho Valentína

“Nájdite ho a hoďte do žalára!”

Písal sa rok 296 a v starovekom Ríme vládol cisár Claudius II. Bol vášnivý bojovník, ktorý žil iba pre boj. Priam sa vyžíval vo vojnových výpravách, na ktorých, potreboval oddaných vojakov, ktorí nemajú zábrany, ktorí sú ochotní zaňho ísť do hocijakej bitky a neváhajú zaňho položiť svoj vlastný život.

Bol tu však jeden problém. Láska. Keď niekoho milujete, chcete sa k nemu vrátiť za každú cenu. Bez ohľadu na vzdialenosť, prekážky, či vôľu svojho cisára. Keď je človek zamilovaný, tak každý deň je preňho vzácny a hrozí sa predstavy, že by to mohol byť jeho posledný. Preto cisár videl v láske svojho nepriateľa. Veril, že manželstvo a rodina oslabuje bojaschopnosť a obetavosť jeho vojakov.

Nad takýmito vojakmi nemal absolútnu moc… vojak, ktorý miluje svoju rodinu, bude vždy myslieť na svoju manželku a deti, a kedy sa k nim bude môcť vrátiť. Pri myšlienke na nich si uvedomuje, aký je život krátky a že každá jeho výprava môže byť tá posledná.

Cisár videl jediné riešenie. Vo svojej sebeckosti zakázal uzatvárať manželstvá všetkým svojim vojakom.

Práve tu prichádza do príbehu muž, ktorého si pripomíname až do dnešného dňa. Kňaz menom Valentín sa rozhodol ignorovať zákaz cisára a naďalej tajne sobášil zaľúbené páry.

Napriek nepriazni doby, stále veril v silu lásky a vo výnimočnosť a hodnotu manželského zväzku. Nemohol len tak nečinne sedieť. Preto potajomky sobášil zaľúbené páry aj napriek cisárovmu zákazu. Bohužiaľ na to cisár prišiel a dal Valentína uväzniť.Ten i naďalej pokračoval vo výkone svojho povolania. Ako kňaz a liečiteľ pomáhal ľuďom a liečil chorých aj vo väzení, až kým 14. februára 269 kat mečom neukončil jeho život.

Podľa legendy stihol pred svojou popravou prinavrátiť zrak a sluch postihnutej dcére svojho žalárnika, do ktorej sa zamiloval. Traduje sa, že pred svojou smrťou poslal dievčaťu lístok s podpisom „Od Tvojho Valentína.“

Prečo Vám toto všetko hovoríme?

Sviatok sv. Valentína sa blíži a pre tento krásny sviatok lásky sme pre zaľúbené páry pripravili jedinečnú akciu. Kurz Valentínske Duo Anglického a Nemeckého jazyka vo dvojici.

Kliknite na: Valentínske Duo a nechajte sa previesť piatimi 90 minútovými hodinami našimi skúsenými lektormi. Získajte nezabudnuteľný zážitok pre seba a svoju polovičku. Vo dvojici ide predsa všetko ľahšie.

Autor článku: Dominika Paraiová

Caludius II.

Valentín