BBC 5, Blok B, Plynárenská 7, 821 09 Bratislava
+421 (0)901 704 050

Berlitz história

História spoločnosti Berlitz

Maximilian Berlitz vyrastal v Nemecku v oblasti Black Forest v rodine učiteľov a matematikárov. V roku 1870 emigroval do Spojených štátov. Ako jazykový fanúšik sa Maximilian naučil gréčtinu, latinčinu a šesť ďalších európskych jazykov, používajúc striktnú, tradičnú “gramatika-preklad” metódu.

Potom, ako úspešne vyučoval ako súkromný školiteľ, sa stal študentom Warner Polytechnickej univerzity v Providence, kde sa stal profesorom francúzštiny a nemčiny. Akokoľvek, univerzita nebola tak pôsobivá ako jeho meno. Berlitz sa stal čoskoro majiteľom, dekanom, hlavným učiteľom a jediným členom fakulty, a to všetko v jednej osobe.

Pretože potreboval asistenta pre francúzštinu, Berlitz zamestnal mladého Francúza menom Joly, ktorý samozrejme prišiel s najlepšími referenciami. Keď Joly prišiel do Providence, zistil, že jeho zamestnávateľ bol úplne vyčerpaný, horúčkovitý a veľmi chorý. Situácia sa len zhoršila, keď Berlitz zistil, že jeho nový asistent nehovorí ani slovkom po anglicky. Zúfalo sa snažil nájsť spôsob, ako využiť Jolyho na vyučovanie, a tak ho poučil, aby vysvetľoval predmety použitím gest a vyjadroval (ukazoval) slovesá tak dobre, ako mohol. Potom sa vrátil do postele.


Zrodenie Berlitz metódy®

O 6 týždňov sa vrátil do svojej triedy v očakávaní, že sa jeho zúfalí študenti budú na neho hnevať. Namiesto toho našiel svojich študentov zapájajúc sa do animovanej výmeny otázok a odpovedí – v elegantnej francúzštine. Obyčajná atmosféra tradičnej triedy zmizla. Jeho študenti dosiahli v jazyku omnoho väčší pokrok, ako by dosiahli s Berlitzom za to isté obdobie. Berlitz prišiel k významnému záveru: “núdzové riešenie” vytvorilo základňu pre absolútne novú metódu vyučovania. Striktná vyučovacia metóda musela ustúpiť animovanému procesu objavovania.

Meniaci sa svet

Od založenia spoločnosti v roku 1878 sa Berlitz v prvom rade sústreďoval na potreby cestujúcich a na jednotlivcov. Akokoľvek, zákaznícke požiadavky sa zmenili v 50 – tych rokoch. Berlitz spoločnosť musela čeliť obrovskému množstvu obchodníkov, odborníkov a technikov pripravujúcich sa pre pridelenie do zahraničia a potrebujúc jazykové znalosti v súvislosti s ich novými úlohami. Veľké spoločnosti objednávali kurzy pre svojich zamestnancov a rodiny a rýchle učenie sa stalo vrcholnou prioritou.

Berlitz vyvinul nové programy, ktoré fungovali súbežne s tradičným jazykovým tréningom. Po niekoľkoročnom výskume spôsobil Berlitz senzáciu programom Úplné ponorenie. Úplné ponorenie odovzdávalo nové jazykové znalosti extrémne rýchlo, napr. pre obchodníkov o tom, ako sa pustiť do priradenia do zahraničia.

Rýchlejšie tempo vyučovania, ktoré si študenti výslovne vyžadovali, viedlo Berlitza k rozvoju novej aplikácie jeho základnej vyučovacej metódy. Takto bol prídavný podporný materiál použitý napr. pre trénovanie slovnej zásoby a pre precvičovanie výslovnosti. Jednoducho pokrok, ktorý v súčasnosti prináša prospech Berlitz študentom.

Max_Berlitz