HISTÓRIA SPOLOČNOSTI BERLITZ

Maximilian Berlitz vyrastal v Nemecku v oblasti Black Forest v rodine učiteľov a matematikárov. V roku 1870 emigroval do Spojených štátov. Ako jazykový fanúšik sa Maximilian naučil gréčtinu, latinčinu a šesť ďalších európskych jazykov, používajúc striktnú, tradičnú “gramatika-preklad” metódu.

Potom, ako úspešne vyučoval ako súkromný školiteľ, sa stal študentom Warner Polytechnickej univerzity v Providence, kde sa stal profesorom francúzštiny a nemčiny. Akokoľvek, univerzita nebola tak pôsobivá ako jeho meno. Berlitz sa stal čoskoro majiteľom, dekanom, hlavným učiteľom a jediným členom fakulty, a to všetko v jednej osobe.

Pretože potreboval asistenta pre francúzštinu, Berlitz zamestnal mladého Francúza menom Joly, ktorý samozrejme prišiel s najlepšími referenciami. Keď Joly prišiel do Providence, zistil, že jeho zamestnávateľ bol úplne vyčerpaný, horúčkovitý a veľmi chorý. Situácia sa len zhoršila, keď Berlitz zistil, že jeho nový asistent nehovorí ani slovkom po anglicky. Zúfalo sa snažil nájsť spôsob, ako využiť Jolyho na vyučovanie, a tak ho poučil, aby vysvetľoval predmety použitím gest a vyjadroval (ukazoval) slovesá tak dobre, ako mohol. Potom sa vrátil do postele.

ZRODENIE BERLITZ METÓDY®

O 6 týždňov sa vrátil do svojej triedy v očakávaní, že sa jeho zúfalí študenti budú na neho hnevať. Namiesto toho našiel svojich študentov zapájajúc sa do animovanej výmeny otázok a odpovedí – v elegantnej francúzštine. Obyčajná atmosféra tradičnej triedy zmizla. Jeho študenti dosiahli v jazyku omnoho väčší pokrok, ako by dosiahli s Berlitzom za to isté obdobie. Berlitz prišiel k významnému záveru: “núdzové riešenie” vytvorilo základňu pre absolútne novú metódu vyučovania. Striktná vyučovacia metóda musela ustúpiť animovanému procesu objavovania.

MENIACI SA SVET

Od založenia spoločnosti v roku 1878 sa Berlitz v prvom rade sústreďoval na potreby cestujúcich a na jednotlivcov. Akokoľvek, zákaznícke požiadavky sa zmenili v 50 – tych rokoch. Berlitz spoločnosť musela čeliť obrovskému množstvu obchodníkov, odborníkov a technikov pripravujúcich sa pre pridelenie do zahraničia a potrebujúc jazykové znalosti v súvislosti s ich novými úlohami. Veľké spoločnosti objednávali kurzy pre svojich zamestnancov a rodiny a rýchle učenie sa stalo vrcholnou prioritou.

Berlitz vyvinul nové programy, ktoré fungovali súbežne s tradičným jazykovým tréningom. Po niekoľkoročnom výskume spôsobil Berlitz senzáciu programom Úplné ponorenie. Úplné ponorenie odovzdávalo nové jazykové znalosti extrémne rýchlo, napr. pre obchodníkov o tom, ako sa pustiť do priradenia do zahraničia.

Rýchlejšie tempo vyučovania, ktoré si študenti výslovne vyžadovali, viedlo Berlitza k rozvoju novej aplikácie jeho základnej vyučovacej metódy. Takto bol prídavný podporný materiál použitý napr. pre trénovanie slovnej zásoby a pre precvičovanie výslovnosti. Jednoducho pokrok, ktorý v súčasnosti prináša prospech Berlitz študentom.

METÓDY VÝUČBY BERLITZ

PONORENIE OD ÚPLNÉHO ZAČIATKU

Študenti jazykov na celom svete sú nadšení z Berlitz metódy®. Či už pre podnikanie alebo pre radosť, animované aktívne učenie s Berlitz je jednou z najúspešnejších metód efektívnej a zábavnej jazykovej výučby.

Všetky naše kurzy sú založené na nasledovných strategických prvkoch Berlitz metódy®:

POTREBY ÚČASTNÍKOV KURZOV SÚ NA PRVOM MIESTE

Vykonávame jasnú analýzu Vašich potrieb: aké sú Vaše ciele, akú situáciu chcete zvládnuť a na akých znalostiach potrebujete stavať. To znamená, že výučba je ušitá na mieru pre Vaše osobné jazykové ciele

ROZPRÁVAJTE A MYSLITE VO VAŠOM CIEĽOVOM JAZYKU UŽ OD ÚPLNÉHO ZAČIATKU

Postupným používaním nového jazyka a vzájomnou komunikáciou s rodenými hovorcami, inštruktormi a ostatnými študentmi budete ihneď ponorení do nového jazyka. Učíte sa rýchlejšie a Váš jazykový pokrok bude omnoho väčší ako počas bilingválnej výučby.

VEĽMI VYSOKÉ PERCENTO ČASU, KEDY HOVORÍTE

Dialóg je podstatou Berlitz výučby. Len aktívna, živá forma výučby garantuje, že budete schopní komunikovať v novom jazyku rýchlo a bez prekážok.

CIELENÁ VÝUČBA

Pre dosiahnutie rovnováhy medzi plynulosťou a presnosťou vyjadrovania Vám ponúkame možnosť si voľne precvičovať jazyk. Počas tohto Vám dávame pokyny a rady, ako sa zlepšovať a tým získať sebadôveru potrebnú pre správne usporiadanie a pre vyjadrovanie sa.

INTUITÍVNA GRAMATIKA

Gramatika je korigovaná tak, aby došlo k rovnováhe medzi presnosťou a plynulosťou. Nudné gramatické cvičenia sú už minulosťou, namiesto nich sa naučíte správne používať gramatiku aktívnym hovorením- “intuitívne”.

VHODNÉ UČENIE

Používaním praktických učebných pomôcok pracujeme s Vami počas lekcií, aby sme zistili, aký spôsob učenia preferujete a ako sa najefektívnejšie učíte. Vaša osobná stratégia učenia sa takto stane súčasťou kurzu. Voľba študijného materiálu takisto sleduje tento princíp a je založená na Vašich potrebách.

Počas našich kurzov nikoho nezaplavujeme informáciami ani ho nedemotivujeme; namiesto toho, každého študenta zapájame do lekcií podľa jeho jazykovej úrovne. Takto je zaručený rýchly pokrok a vysoký stupeň motivácie. 10 Berlitz úrovní poskytuje optimálne predpoklady pre dokonalý vstup na kurz. Umožňujú, aby bol Váš jazykový potenciál presne ohodnotený.