ČAKÁ VÁS POHOVOR V CUDZOM JAZYKU? TAKTO SA NAŇ PRIPRAVÍTE

pohovor v cudzom jazyku

Bežnou súčasťou každého pracovného pohovoru je konverzácia v cudzom jazyku, ktorý ste uviedli vo svojom životopise. Poradíme, ako sa na pohovor do práce dobre nachystať a naučiť sa jazyk vašej profesie.

Všetko sa začína už vypracovaním spomínaného životopisu. V ňom treba uviesť nielen cudzí jazyk, ktorý ovládate, ale aj najvyššiu úroveň, ktorú ste v ňom dosiahli. Buď slovne – pokročilý, mierne pokročilý, ale ešte lepšie je vyjadriť to klasickým, medzinárodne zrozumiteľným značením kombinácie písmena a čísla (napríklad A1, B1, C1).

AKO SI POMÔCŤ PRI PRÍPRAVE NA POHOVOR V CUDZOM JAZYKU?

Ak ste cudzí jazyk dlhšie nepoužívali aktívne ani pasívne, pred pracovným pohovorom si určite treba osviežiť jazykovú pamäť. „Zlepšiť si pasívne porozumenie môžete sledovaním televízie v cudzom jazyku a čítaním kníh alebo článkov. Určite však odporúčam v cudzom jazyku aj hovoriť – či už so známymi, alebo na intenzívnom jazykovom kurze v jazykovej škole. Ideálne je, ak je cudzí jazyk pre lektora jeho materinskou rečou, vtedy si ho osviežite ľahšie a prirodzenejšie,“ dáva praktické rady, ako sa pripraviť na pohovor v cudzom jazyku, Katarína Boskovičová z našej jazykovej školy.

ČO ROBIŤ, ABY VÁS NA POHOVORE NEPREKVAPILI OTÁZKY?

Na pracovnom pohovore určite zaznie niekoľko otázok v cudzom jazyku. Od všeobecných až po konkrétne, ktoré sa týkajú odboru a danej pozície, na ktorú sa hlásite.

Určite nič nepokazíte, ak si v cudzom jazyku vopred pripravíte stručné predstavenie samého seba a odpovede na najčastejšie otázky: čo viete o firme, v ktorej sa uchádzate o prácu, prečo sa zaujímate o danú pracovnú pozíciu, akým prínosom by ste pre nového zamestnávateľa boli, kde sa vidíte o päť rokov a aké sú vaše predstavy o plate.

„Odpovede sa určite neučte naspamäť od slova do slova. Znelo by to neprirodzene a nepresvedčivo. Treba sa nad nimi však zamyslieť a mať ich trochu pripravené vopred. Z našich skúseností môžeme povedať, že je veľkou výhodou, ak si ich hovoríte nahlas, napríklad doma pred zrkadlom,“ odporúča naša študijná poradkyňa Katarína Boskovičová.

AKO VÁM MÔŽE POMÔCŤ OVLÁDANIE TERMINOLÓGIE?

Mimoriadne dôležité je ovládať v danom cudzom jazyku aj terminológiu, ktorá súvisí s konkrétnou pracovnou náplňou a segmentom spoločnosti, v ktorej chcete pracovať. Ak sa uchádzate napríklad o miesto vo firme, ktorá sa zaoberá financiami, mali by ste ovládať odborné ekonomické výrazy a mať v malíčku slovnú zásobu zo sveta financií.

„Keďže vieme, že pri pohovore veľmi záleží práve na ovládaní odbornej terminológie, v našej jazykovej škole sme pripravili kurzy k 218 pozíciám z dvoch desiatok odvetví,“ delí sa o dobrú správu naša študijná poradkyňa.

Či sa teda uchádzate o manažérsku pozíciu v automotive firme, miesto praktikanta v zahraničnej pobočke odevnej firmy, chcete medicínsku stáž v zahraničí alebo čokoľvek iné, môžete si vybrať kurz presne podľa odvetvia a pozície, ktorá zodpovedá vašim záujmom a rýchlo sa zdokonaliť v odbornej terminológii.

AKO SA PRIPRAVIŤ NA POHOVOR V CUDZOM JAZYKU?

  • V cudzom jazyku čo najviac komunikujte.
  • Sledujte cudzojazyčné zdroje (televízia, internet, články, knihy).
  • Pripravte si odpovede na rôzne otázky, od osobných až po odborné.
  • Pripravte sa na písomný test, pomôže v tom dobrá jazyková škola.
berlitzbratislava.sk